Nowosybirsk

Po nocnym przelocie 6 czerwca spędziliśmy w Nowosybirsku. Miasto choć nie jest tak malowniczo położone jak Krasnojarsk to i taj jest warte zobaczenia. W centrum znajduje się jeden z najnowocześniejszych budynków opery i baletu w całej Rosji. Sam budynek jak i jego otoczenie są bardzo ładne.

Niedaleko Opery znajduje się malutka cerkiew a tuż za nią nowoczesne centrum handlowe. Usytuowanie ich obok siebie robi wrażenie. Jakie? Pewnie na każdym trochę inne, ale…

Po spacerze po centrum miasta przyszedł czas na udanie się na jego obrzeża do muzeum kolei. Zbiór lokomotyw, wagonów i innych sprzętów używanych na kolei jest dość spory. Na jego obrzeżu można także zobaczyć zabytki rosyjskiej motoryzacji.

Tuż za muzeum znajduje się dzielnica akademicka. Działała ona nieustannie, nawet w okresie zamykania wszelkich uniwersytetów w Rosji. Można tan zobaczyć m.in. pomnik myszy laboratoryjnej.

Wieczorem wróciliśmy do centrum, do Parku Chwały, gdzie znajdują się pomniki sprzętów używanych w trakcie II Wojny Światowej oraz pomniki upamiętniające zabitych w walkach w obronie ojczyzny.

Przy tej okazji wspomnę, że w kilku innych miejscach na naszej drodze widzieliśmy pomniki, które mówiły, że z danej miejscowości w czasie wojny „Nikt nie zabił, nikt nie został zabity”.

Wieczorem wyjechaliśmy z miasta i ruszyliśmy w stronę Uralu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s